Çinli diplomat Hamas lideri ile görüştü

Çin Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada Çinli diplomat Wang Kejian’ın Katar’da Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye ile bir araya geldiğini ve bu görüşmenin Gazze’deki savaşın patlak vermesinden bu yana bir Çinli ve Hamas yetkilisi arasında Pekin tarafından kamuya açıklanan ilk görüşme olduğunu belirtti.

‘İLK TOPLANTIYDI’

Toplantı, Wang’ın İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria’ya yaptığı ziyaretlerin ardından gerçekleşti.  Wang 7 Ekim’den beri Pekin’in her iki bölgeye de gönderdiği ilk elçi oldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan Salı günü yapılan kısa bir açıklamaya göre Wang ve Haniye Pazar günü yaptıkları görüşmede “Gazze çatışması ve diğer konular hakkında görüş alışverişinde” bulundular.

SALDIRGANLIK SON BULMALI

Hamas hükümetinin medya ofisinden yapılan açıklamaya göre Haniye görüşmede “saldırganlığın ve katliamların bir an önce durdurulması”, İsrail ordusunun Gazze’den çekilmesi ve “bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik siyasi hedef ve özlemlerin gerçekleştirilmesi” gerektiğini vurguladı.

Açıklamada Çin’in Katar Büyükelçisi  Cao Xiaolin’in de görüşmede hazır bulunduğu belirtildi. Haniye’nin “Çin’in Güvenlik Konseyi, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Adalet Divanı’nda oynadığı rolü övdüğü” belirtilen Hamas açıklamasında, Pekin’in son dönemde savaşla ilgili yürüttüğü diplomasiye atıfta bulunuldu.

BARIŞ ARABULUCUSU

Wang’ın ziyareti, Pekin’in bir barış arabulucusu olarak profilini yükseltmeyi hedeflediği ve Gazze savaşına muhalefetini giderek daha yüksek sesle dile getirdiği bir dönemde gerçekleşiyor.

10 GÜNDÜR BÖLGEDE

Lübnan’ın eski büyükelçisi olan Wang, Gazze’deki savaşın gündemin üst sıralarında yer aldığı ve daha önce duyurulmamış bir gezinin parçası olarak Batı Şeria, İsrail ve Katar’a gitmeden önce Mısır’daki mevkidaşlarıyla bir araya geldiği en az 10 Mart tarihinden bu yana bölgede bulunuyor.

‘DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ’

Wang, Batı Şeria ziyareti sırasında Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki ile bir araya geldi ve Çinli elçi Pekin’in Gazze’deki çatışmalardan “derin endişe” duyduğunu söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x